V Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne w Świętej Lipce

V Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne w Świętej Lipce

Wychowankowie powiatowej placówki oświatowej rozwijają talenty w Świętej Lipce.

W dniach 28.04-03.05.2017r. w świętej Lipce odbyły się V Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Wzięło w nich udział 140 uczestników: 120 chórzystów i 20 instrumentalistów. Wśród nich znaleźli się wychowankowie pracowni wokalnej prowadzonej przez Małgorzatę Habudę z Młodzieżowego Domu Kultury im. Ireny Kwinto: Julia Zielińska i Mateusz Czerniewicz. Młodzi adepci muzyczni szlifowali talenty wokalne w chórze czterogłosowym pod okiem profesjonalnych dyrygentów: Huberta Kowalskiego, Pawła Bębenka, Leopolda Twardowskiego. Podczas zajęć warsztatowych wykonywane były utwory wyżej wymienionych kompozytorów. Julia doskonale sprawdziła się jako sopran, a Mateusz zakwalifikowany został do głosów tenorowych.
Opieką duchową zajęli się: siostra Dolorez Nowak oraz ks. Grzegorz Mączka.
Przyszli chórzyści posiedli sztukę śpiewu zespołowego. Poznali tajniki i technikę brzmienia głosu. Dzięki ćwiczeniom dowiedzieli się również, że należy rozgrzać nie tylko struny głosowe ale i ciało. W praktyce sprawdzili również jak wielkie znaczenie ma śpiewany tekst i jego rozumienie. Wiele ćwiczeń z emisji głosu umożliwiło im doskonalenie umiejętności w innym wymiarze wokalnym.
Mieli okazję zmierzyć się z neumami i chorałem Gregoriańskim. Reprezentanci Młodzieżowego Domu Kultury z powiatu lidzbarskiego mieli możliwość zadebiutować podczas mszy w sanktuarium w Świętej Lipce i w Kętrzynie. W programie warsztatów przewidziane były także spacery, które budowały klimat, zwłaszcza w otoczeniu przyrody jaką kusi nas otoczenie Świętej Lipki. Zajęciom towarzyszyła rodzinna atmosfera. Młodzież przywiozła ze sobą cudowne wspomnienia. Wróciła pełna motywacji i chęci do dalszego rozwijania swojej pasji, co z pewnością wpłynie na szerzenie nowej formy śpiewania w powiecie lidzbarskim.

Julia Zielińska( sopran) i Mateusz Czerniewicz (tenor)