Kontakt

 

NASZ ADRES
Młodzieżowy Dom Kultury

im. Ireny Kwinto
ul. Ks. Józefa Poniatowskiego 3
11-100 Lidzbark Warmiński
tel./fax: 0-89 767 31 47

e-mail: mdklidzbarkwarm@tlen.pl

 

 Dyrektor placówki– mgr Anna Wiatrak 

 tel. +48 89 767 3147;  +48 793 892 675
 Sekretariat – tel. 
+ 48 89 767 3147
 

NIP – 743-16-88-401
REGON – 
510923365
 Strona www – www.mdklw.pl
 e-mail – mdklidzbarkwarm@tlen.pl
 Strona BIP – www.mdklw.pl/bip/

 



Wyświetl większą mapę

Wyświetl większą mapę

Lidzbark Warmiński leżący na popularnym i licznie uczęszczanym szlaku kopernikowskim przyciąga swym pięknem licznych turystów z kraju i zagranicy. Dawna siedziba Warmii i siedziba biskupów warmińskich, malowniczo położona nad Łyną, może poszczycić się doskonałym w proporcjach gotyckim zamkiem biskupim. 
Zarówno jego architektura, jak i wystrój wnętrz znakomicie reprezentują warmińską sztukę. Miasto jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym Warmii. W połowie sierpnia odbywają się tu ogólnopolskie “Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry” poświęcone pamięci wielkiego mieszkańca Lidzbarka 
– Ignacego Krasickiego.

Najstarsze dzieje Lidzbarka wiążą się z niewielkim pruskim grodem strażniczym, zwanym Lecbarg.
Został on opanowany przez Krzyżaków w 1240 roku i obsadzony krzyżacką załogą. Dwukrotnie jeszcze zdobywany przez Prusów w czasie ich powstań w XIII wieku, ostatecznie gród przeszedł w ręce biskupów warmińskich i w 1308 roku uzyskał prawa miejskie. Osadnikami byli tu Ślązacy, a tak zwany wrocławski dialekt utrzymywał się w tej części Warmii aż do XX wieku. W latach 1348 – 1400 w widłach Łyny i Symsarny biskupi wybudowali zamek. Pod koniec XIV wieku miasto posiadało już kościół, ratusz, 2 szpitale, wodociągi i liczne zakłady rzemieślnicze. Na dużą skale rozwinął się handel. Gdy w 1795 roku Ignacy Krasicki przeniósł się do Skierniewic w związku z nominacją na arcybiskupa gnieźnieńskiego, zamek lidzbarski opustoszał.
Zajęty przejściowo przez wojsko i władze pruskie, pozbawiony należytej opieki szybko popadł w ruinę. 
W 1838 roku został nawet zakwalifikowany do rozbiórki. Taki los spotkał zresztą pałac Wydżgi w latach 1839-40. 
Na szczęście w budowli ulokowano szpital i sierociniec fundacji św. Józefa, a prace adapcyjne połączone z remontem ocaliły zamek. Poważne straty poniósł zamek i miasto w 1945 roku. Zwłaszcza barokowa zabudowa przyrynkowa, która nie restaurowana w porę w latach pięćdziesiątych nie nadawała już do renowacji. Turystom zwiedzającym zamek lidzbarski udostępnione zostały pomieszczenia wszystkich kondygnacji budowli. Piwnice o sklepieniach krzyżowych znajdują się w skrzydle wschodnim (dawne więzienie) i w połowie skrzydła południowego (niegdyś przechowalnia piwa). Na parterze zwiedzać można tylko dawną Zbrojownię, tzw. salę na słupach. Obecnie organizowane są w niej wystawy czasowe. Wiele uroku ma dziedziniec zamkowy z krużgankiem, pochodzącym z około 1380 roku. Jest to jedyny, jaki zachował się z epoki, krużganek gotycki w Polsce. W zamku lidzbarskim, na największych powierzchniach wystawowych w olsztyńskim (2200 m), eksponowane są wystawy poświęcone m.in. artystycznemu mecenatowi biskupów warmińskich, historii Lidzbarka oraz sztuce współczesnej. Naprzeciw zamku, po drugiej stronie Łyny, znajduje się kościół św. Piotra i Pawła z 2 połowy XIV wieku, przebudowany w XVII i XIX wieku. Okazała halowa budowla wznosi się 70 m wieżą z galerią i barokowym hełmem. Wewnątrz trzy nawy o gwieździstych sklepieniach. Główny ołtarz jest neogotycki, natomiast boczne późnorenesansowe i barokowe. Wystrój wnętrza z XVI – XVIII wieku. Nie opodal rynku fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich z masywną dwu-basztową Wysoką Bramą. Na zewnątrz Starego Miasta, przy Wysokiej Bramie cerkiew drewniano-szachulcowa bazylikowa z lat 1821-23.